Kultura i obyczaje w Bułgarii

veliko-turnovo-811278_1280Wielu z nas nie ma zamiaru spędzać wakacji w Polsce i wybiera kraje położone na południu Europy. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Tym bardziej że obecnie takie wczasy są coraz tańsze. Które kraje w związku z tym są wśród Polaków najpopularniejsze? Oczywiście bardzo chętnie wyjeżdżamy do Grecji czy Hiszpanii. Mimo wszystko nie można także zapominać o krajach położonych na Bałkanach. Mowa tu między innymi o Bułgarii, która charakteryzuje się między innymi niskimi jak na polskie warunki cenami. Warto jednak ten kraj poznać od środka i dowiedzieć się nieco o jego kulturze i mieszkańcach. Jak to zatem jest z tymi Bułgarami?

Tak, czyli nie

W pierwszej kolejności trzeba odnieść się do ruchu głową, który w Polsce oznacza tak. W Bułgarii jest natomiast zupełnie na odwrót, tak więc w rzeczywistości kiwnięcie głową oznaczające w Polsce „tak” w Bułgarii znaczy „nie”. Skomplikowane? Jak najbardziej. Szczególnie że nie każdy w Bułgarii tej zasady przestrzega. Dlatego też często warto się dodatkowo upewnić i poczekać na potwierdzenie słowne „da” oznaczające „tak” lub „ne”, które rzecz jasna oznacza „nie”.

Mieszkańcy

W Bułgarii mieszkają Bułgarzy. Jednakże nie tylko. Jest ich oczywiście wielu, ale nie można zapominać o innych. Warto w tym miejscu napomknąć o Turkach, gdyż tych w tym kraju akurat nie brakuje i jest ich tutaj aż nadto. Szczególnie na wschodzie kraju. Poza tym nie możemy zapomnieć także i o Cyganach. Tych znajdziemy w całej Bułgarii niezależnie od tego, w jakim znajdujemy się akurat regionie.

Religia

Jadąc do Bułgarii, warto co nieco wiedzieć także i o religii, która tutaj panuje. Tak więc w Bułgarii przeważa prawosławie. Kościoły katolickie są tutaj prawdziwym wyjątkiem. Jeden z nich znajduje się w centrum stolicy Bułgarii, a więc Sofii. Jako ciekawostkę dodajmy, że prowadzą go polscy księża.

Kuchnia

Jeśli wybieracie się już do Bułgarii, na pewno musicie co nieco dowiedzieć się także i o lokalnej kuchni. O czym w związku z tym trzeba pamiętać? Przede wszystkim musicie mieć na uwadze to, że w kraju tym przeważają dania z warzyw. Jako że Bułgaria jest krajem pasterskim i niezbyt zamożnym, nie można rzecz jasna się temu dziwić. Wszelkie sałatki oraz warzywa zapiekane, duszone czy opiekane są tutaj bardzo popularne i na pewno będziecie mieli okazje ich spróbować.

Nie zapominajmy też i o wszelkiego rodzaju serach i jego przetworach. Najpopularniejsze i chyba także najsmaczniejsze jest tak zwane „kiselo mliako”, a więc coś pomiędzy kefirem a zsiadłym mlekiem. Poza tym bardzo popularny jest też ser Dunav.

Jeśli pod uwagę weźmiemy natomiast napoje, to w Bułgarii przede wszystkim pije się herbatę. Jednakże nie macie co tutaj liczyć na herbatę czarną. W Bułgarii pije się herbaty ziołowe, a więc rumiankowe, lipowe czy miętowe.

Popularne jest także i piwo, które pić można tu bez żadnych ograniczeń i zakazów. Dlatego też po ten bardzo popularny w Polsce napój alkoholowy nasi rodacy sięgają tam bardzo często. Jak najbardziej warto skusić się na kufel czy dwa zimnego „browarka”.